Organ v kostole sv. Martina v Dovalove

Organ ako nástroj má v kresťanskej liturgií významnú úlohu. Dodáva kresťanským sláveniam neobyčajný lesk a má povznášať mysle veriacich k Bohu a nebeským výšinám, má byť nositeľom duchovna a patrí k fenoménom historickým fenoménom patriacim výhradne kresťanským cirkvám (takto organ v kresťanskej liturgií definuje II. vatikánsky koncil). Organ je v mnohých kostoloch dominantným prvkom interiéru, ale aj tak býva často prehliadaný, niekedy je jeho úloha až znevažovaná. Preto som sa rozhodol aspoň takto spopularizovať tento neskutočne komplexne a zložitý nástroj.

Najmladším nástrojom v Liptovskom Hrádku je organ v katolíckom kostole v Dovalove. Je to jedomanuálový osem-registrový organ s pedálom, ktorý vyrobila dielňa Rieger z Krnova v roku 1928. Jeho skriňa je zdobená iluzívnym mramorovaním. Stál 25 000 korún. Bol postavený za úradovania farára Martina Valluša, ktorý bol po dlhých rokoch stabilným farárom vo farnosti (pôsobil tu 30 rokov - 1927 - 1957, okrem stavby organu bol iniciátorom generálnej opravy kostola v roku 1930, ktorý bol v havarijnom stave). Organ farnosť prevzala na slávnosti za účasti dekana Františka Dulu z Liptovského Hrádku.

Náhľad fotografií zo zložky Organ